TXIRRINDULARITZA

Primoz Roglicek irabazi du Euskal Herriko Itzulia

by | 2021/04/11

Argazkiak: Itzulia.eus

Primoz Roglic (Jumbo) esloveniarrak irabazi du 2021eko Itzulia, Arrateko igoeran amaitu den azken etaparen ondoren. Etaparen garailea izan den David Gaudu (Groupama) frantziarrarekin batera heldu da Roglic Arratera, azken igoeran Hugh Carthy britainiarra (EF) atzean utzi eta gero.

Etapa zirraragarria izan da, 112 kilometro eta zazpi mendatekoa ibilbidean lehian zeuden txirrindulari eta talde guztiak helburuak lortzen buru-belarri saiatu direlarik.

Lasterketa helmugatik 50 kilometrora erabaki da, Gorla-Elosua mendatearen jaitsieran, une horretan tropela zatitu baita, Alex Aranburuk , Ion Izagirrek, Roglic,Valverde eta Landak aurrera egin dutelarik, Pogacar eta McNulty atzean utzita.

Arrateko lehendabiziko pasaeran, Roglic lehena zen David Gaudu (Groupama) eta Hugh Carthy (EF) alboan zituela, gainontzeko iheskideak bidean utzita. Pogacar minutu erdira zegoen, eta McNulty liderra atzerago jadanik aukera guztiak galduta.

Pogacarrek bat egin zuen Valverde, Landa eta Adam Yatesen (Ineos) taldearekin, baina Roglicek tinko eutsi zion abantailari helmugara arte, bertan Gaudu nagusitu zelarik. Alejandro Valverde espainiarra izan zen hirugarren helmugan 34 segundora, eta berarekin batera iritsi ziren Adam Yates (Ineos), Tadej Pogacar (UAE Emirates) eta Jonas Vingegaard.

Gauzak horrela, Jumbo-Visma taldeko esloveniarrak 52 segundo atera dizkio Vingegaard taldekideari sailkapen nagusian, eta 1:07 Pogacarri. Pello Bilbaok seigarren amaitu du eta eta Landak bederatzigarren.

6. etaparen sailkapena:

1. David Gaudu (Groupama) 3:05:42
2. Primoz Roglic (Jumbo)           d.b.
3. Alejandro Valverde (Mo.)      35ra
4. Adam Yates (Ineos)                d.b.
5. Tadej Pogacar (UAE)               d.b.
6. Jonas Vingegaard (Jumbo)     d.b.
7. Pello Bilbao (Bahrain)           1:03ra
8. Esteban Chaves (Bike Ex.)    1:05ra
9. Mikel Landa (Bahrain)          d.b.
10.Mauri Vansevenant (Dec.)   1:55ra
11. Ion Izagirre (Astana)          d.b.
29. Txomin Juaristi (Eus.)     11:57ra
36. Jonathan Lastra (C.R.)    12:23ra
55. Jon Agirre (Kern Ph.)      12:58ra
65. Gotzon Martín (Eus.)      14:45ra
66. Jon Barrenetxea (CR)     15:32ra
75. Álex Aranburu (Astana) 18:18ra
76. Omar Fraile (Astana)         d.b.
79. Óscar Rodríguez (Astana)  d.b.
83.  Mikel Nieve (Bike Exchan.) d.b.
87. Mikel Iturria (Euskaltel)     d.b.
93. Mikel Aristi (Euskaltel)       d.b.
103. Ander Okamika (Bur.)   19:40ra
Jon Aberasturi (C. R.)  Lasterketa utzita
Urko Berrade (Kern P.) Lasterketa utzita
Unai Cuadrado (Eusk.) Lasterketa utzita
Oier Lazkano (C. Rural) Lasterketa utzita
Jon Irisarri (C. Rural)  Lasterketa utzita

Sailkapen nagusia:

1. Primoz Roglic (Jumbo)    19:11:36
2. Jonas Vingegaard (Jumbo)     52ra
3. Tadej Pogacar (UAE)              1:07ra
4. Adam Yates (Ineos)               1:26ra
5. David Gaudu (Groupama)   1:27ra
6. Pello Bilbao (Bahrain)          1:28ra
7. Alejandro Valverde (Mo.)     1:33ra
8. Mikel Landa (Bahrain)          2:17ra
9. Esteban Chaves (Bike Ex.)   2:38ra
10. Ion Izagirre (Astana)         2:59ra
26. Jonathan Lastra (C.R.)      16:58ra
38. Álex Aranburu (Astana)    25:04ra
43. Jon Agirre (Kern Ph.)         28:52ra
49. Mikel Nieve (Bike Ex.)      31:24 ra
53. Gotzon Martín (Eus.)       34:49ra
71. Omar Fraile (Astana)       43:11ra
74. Txomin Juaristi (Eus.)      44:25ra
87. Jon Barrenetxea (CR)      50:59ra
94. Óscar Rodríguez (As.)     57:46ra
97. A. Okamika (Burgos)     1:01:05ra
99. Mikel Iturria (Euskal.)   1:02:35ra
102.Mikel Aristi (Euskal.)    1:07:57ra

Mendiko sailkapena

1 ROGLIC Primož Team Jumbo-Visma 34 puntu
2 POGACAR Tadej UAE-Team Emirates 27
3 GAUDU David Groupama – FDJ 20

Taldekako sailkapena

1 Team Jumbo-Visma WT 57:47:23
2 Bahrain – Victorious WT 3:18ra
3 UAE-Team Emirates WT 18:04ra

Puntuetako sailkapena

1 ROGLIC Primož Team Jumbo-Visma 106
2 POGACAR Tadej UAE-Team Emirates 75
3 GAUDU David Groupama – FDJ 61

Gazteen sailkapena

1 VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma 19:12:28
2 POGACAR Tadej UAE-Team Emirates 0:15ra
3 GAUDU David Groupama – FDJ 0:35ra

Itzuliaren Palmaresa

2019, Ion IZAGIRRE 2018, Primož ROGLIC 2017, VALVERDE Alejandro
2016, CONTADOR Alberto 2015, RODRIGUEZ Joaquin 2014, Alberto CONTADOR
2013, Nairo A. QUINTANA 2012, Samuel SÁNCHEZ 2011, Andreas KLÖDEN
2010, Christopher HORNER 2009, Alberto CONTADOR 2008, Alberto CONTADOR
2007, Juan José COBO 2006, J.GOMEZ MARCHANTE 2005, Danilo DI LUCA
2004, Denis MENCHOV 2003, Iban MAYO 2002, Aitor OSA
2001, Raimondas RUMSAS 2000, Andreas KLÖDEN 1999, Laurent JALABERT
1998, Iñigo CUESTA 1997, Alex ZUELLE 1996, Francesco CASAGRANDE
1995, Alex ZUELLE 1994, Tony ROMINGER 1993, Tony ROMINGER
1992, Tony ROMINGER 1991, Claudio CHIAPPUCCI 1990, Julián GOROSPE
1989, Stephen ROCHE 1988, Eric BREUKINK 1987, Sean KELLY
1986, Sean KELLY 1985, Peio RUIZ CABESTANY 1984, Sean KELLY
1983, Julián GOROSPE 1982, José Luis LAGUIA 1981, Silviano CONTINI
1980, Alberto FERNANDEZ 1979, Giovanni BATTAGLIN 1978, José Antonio GONZALEZ LINARES
1977, José Antonio GONZALEZ LINARES 1976, Gian Battista BARONCHELLI 1975, José Antonio GONZALEZ LINARES
1974, Miguel Mari LASA 1973, Luis OCAÑA 1972, José Antonio GONZALEZ LINARES
1971, Luis OCAÑA 1970, Luis Pedro SANTAMARINA 1969, Jacques ANQUETIL
1935, Gino BARTALI 1930, Mariano CAÑARDO 1929, Maurice DEWAELE
1928, Maurice DEWAELE 1927, Victor FONTAN 1926, Nicolas FRANZ
1925, August VERDYCK 1924, Francis PELLISIER  

 

TXIRRINDULARITZA

Share This