TXIRRINDULARITZA

Ion Izagirrek irabazi du Itzuliko laugarren etapa

by | 2021/04/09

Argazkiak: Itzulia.eus

Ion Izagirre nagusitu da Hondarribian, esprintean gutxigatik irabazita

 

Tropelak erritmo altuan ekin zion laugarren etapari, eta lehenengo bi orduetan erritmoa orduko 50 kilometrotik gertu egon zen. Lehen 100 kilometroetan zenbait ihesaldi saiakera izan ziren baina tropeletik 10 segundo eskasera urruntzea besterik ez zuten lortu.

Geroago, 102. kilometroan Guillaume Martin (95, COF), Ben O’Connor (154, ACT), Jefferson Cepeda (197, CJR) eta Juan Pedro Lopez (97, TFS) abiatu ziren ihesean eta ia 3 minutuko distantzia hartu zuten tropelarekiko.

Tropelak erritmo altuan jarraitu zuen eta distantzia laburtzea lortu zuen, 30 kilometro falta zirela distantzia 30 segundora murriztea lortu zuelarik. Erlaitz igotzen hasi aurretik, tropela berriz ere batu zen eta igoeran erasoak hasi ziren: Brandon McNulty (33,UAE) zein Mikel Landa (171,TBV) hasieratik saiatu ziren, baina gainera iritsi aurretik harrapatu zituen tropelak.

Behin mendatea pasatuta lasterketa buruan seikote batek (McNulty, Esteban Chaves, Ion Izagirre, Pello Bilbao, Jonas Vingegaard eta Emmanuel Buchmann) aldea hartu zuen eta helmugarako falta ziren 20 kilometrotan abantailari eustea lortu zuen, azken esprintean, lehia bizian, Izagirrek lortu zuelarik garaipena, fotofinishean.

Pello Bilbao bigarren izan da eta Brandon McNulty hirugarren, azken honek Roglici lidergoa kendu diolarik, 23 segunduen aldeagatik. Laugarren da orain Bilbao sailkapen nagusian 36 segundora eta lehen hamar sailkatuen artean beste bi euskal txirrindulari daude: Ion Izagirre 1:15ra eta Mkel Landa 1:23ra.

Itzuliaren laugarren etaparen sailkapena:

  1. Ion Izagirre (Astana) 4:17:07
  2. Pello Bilbao (Bahrain) d.b.
  3. Brandon McNulty (UAE) d.b.
  4. Jonas Vingegaard (Jumbo) d.b.
  5. Emanuel Buchmann (Bora) d.b.
  6. Esteban Chaves (Bike Ex.) 2 segundora
  7. Patrick Bevin (Israel) 49ra
  8. James Knox (Deceuninck) d.b.
  9. Quinten Hermans (Wanty) d.b.
  10. Alejandro Valverde (Mov.) d.b.
  11. Álex Aranburu (Astana) d.b.
  12. Jonathan Lastra (C.R.) d.b.
  13. Mikel Landa (Bahrain) d.b.
  14. Gotzon Martín (Eus.) 5:42ra
  15. Jon Agirre (Kern Pharma) d.b.
  16. Mikel Nieve (Bike Ex.) d.b.
  17. Mikel Iturria (Euskal.) 13:54ra
  18. Unai Cuadrado (Eusk.). d.b.
  19. Víctor De la Parte (Total) d.b.
  20. Omar Fraile (Astana) 18:46ra
  21. Óscar Rodríguez (As.) d.b.
  22. Jon Barrenetxea (C.R.) d.b.
  23. Jon Irisarri (Caja Rural) d.b.
  24. Txomin Juaristi (Eus.) 20:46ra
  25. Ander Okamika (Burgos) d.b.
  26. Oier Lazkano (C. Rural) d.b.
  27. Urko Berrade (Kern Ph.) d.b.
  28. Mikel Aristi (Euskaltel) d.b.
  29. Jon Aberasturi (Caja R.) d.b.

Sailkapen nagusia:

  1. Brandon McNulty (UAE) 12:25:21
  2. Primoz Roglic (Jumbo) 23ra
  3. Jonas Vingegaard (Jumbo) 28ra
  4. Pello Bilbao (Bahrain) 36ra
  5. Tadej Pogacar (UAE) 43ra
  6. Adam Yates (Ineos) 1:02ra
  7. Emanuel Buchmann (Bora) 1:07ra
  8. Alejandro Valverde (Mo.) 1:13 ra
  9. Ion Izagirre (Astana) 1:15ra
  10. Mikel Landa (Bahrain) 1:23ra
  11. Álex Aranburu (Astana) 4:14ra
  12. Jonathan Lastra (C.R.) 4:46ra
  13. Mikel Nieve (Bike Ex.) 13:17ra
  14. Jon Agirre (Kern Ph.) 16:05ra
  15. V. De la Parte (Total) 19:42ra
  16. Gotzon Martín (Eus.) 20:15ra
  17. Omar Fraile (Astana) 23:25ra
  18. Txomin Juaristi (Eus.) 26:17ra
  19. Unai Cuadrado (Eusk.) 29:32ra
  20. Jon Barrenetxea (CR) 35:00ra
  21. A. Okamika (Burgos) 35:14ra
  22. Óscar Rodríguez (As.) 36:56ra
  23. Mikel Iturria (Euskaltel) 38:25ra
  24. Urko Berrade (Kern Ph.) 39:38ra
  25. Jon Irisarri (Caja Rural) 43:10ra
  26. Oier Lazkano (C. Rural) 44:54ra
  27. Jon Aberasturi (C. R.) 49:29ra
  28. Mikel Aristi (Euskaltel) 49:50ra

Hondarribian hasiko da bosgarren etapa, eta Gipuzkoako kostaldea zeharkatuko du Ondarroara heltzeko, hiru mendate tarteko.

TXIRRINDULARITZA

Share This